e-Večer matematike 2020

Dragi učenici, poštovani roditelji i svi prijatelji matematike,

u ovoj specifičnoj godini, kada mnogo toga moramo prilagoditi, nastojali smo prilagoditi i održavanje Večeri matematike koja se već tradicionalno održava u prosincu, kako u našoj školi tako i u cijeloj Hrvatskoj.

Riječ je o događanju koje organizira Hrvatsko matematičko društvo uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja te vlastito učešće svake pojedine škole, a čiji je cilj popularizacija matematike.

Zadovoljstvo nam je pozvati vas na ovogodišnju e-Večer matematike, u četvrtak 3. prosinca 2020. godine.

Vrijeme održavanja nije strogo vezano za određeni sat, već su aktivnosti tijekom sutrašnje večeri, ali i ostatku tjedna dostupne za vas na posebno kreiranoj web stranici:

Aktivnosti za različit dobni uzrast su dostupne ovdje:

Večer matematike obogatite matematičkim pričama!

Najmlađe učenike te njihovu malu braću i sestre, ali i odrasle koji ih prate na njihovom putu odrastanja, pozivamo da ovotjedne večeri ispune slušanjem matematičkih slikovnica i rješavanjem pratećih kvizova, za koje će biti posebno istaknute poveznice na kreiranom webu.

O čemu je riječ?

Slikovnice koje su dostupne u audio zapisu nastale su u okviru projekta Matematička slikovnica Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Linkovi na snimljene slikovnice te digitalni kvizovi koje su pripremljene uz slikovnice bit će uskoro dostupne svima.
U izboru od 6 slikovnica moći će se pronaći nešto za svaku dob, od vrtića do razredne nastave.

Online predavanja

Uz različite online aktivnosti, za različite dobne skupine, održat će se i nekoliko online predavanja, cijenjenih predavača.

• Profesorica s Prirodoslovno matematičkog fakulteta, doc. dr. sc.  Franka Miriam Brückler održat će online predavanje na temu brojeva s naslovom „Jedan, dva, tri, puno..“

Sažetak predavanja:

Danas je tako samo razumljivo kad vidimo simbole 2020 poistovjetiti ih s brojem dvije tisuće i dvadeset. No, ne samo da se i u suvremeno doba u nekim situacijama i na nekim mjestima koriste i drugačije brojke od 'uobičajenih' indoarapskih, već je put do njih trajao više tisućljeća od najranijih dokaza ljudskog brojanja.

U ovom predavanju prošetat ćemo se kroz povijest brojeva i brojki. Susret ćemo stare brojevne sustave i rana pomagala za brojanje, ali se dotaknuti i pitanja koliko je nama ljudima brojanje urođeno.

• Profesor Toni Milun predstavit će temu pod naslovom „Zanimljivi postotci u Excelu“.

Sažetak predavanja:

Svi mi znamo koristiti postotni račun ili barem tako mislimo. Ipak, ponekad se dogode pogreške koje nas mogu skupo koštati. U ovom predavanju riješit ćemo nekoliko takvih primjera, a naglasak će biti na računanju postotaka pomoću MS Excela.

Također, možete se prijaviti i na predavanja/radionice:

1. 1. dr. sc. Kristina Šorić: Kako privući investitora u svoj startup?
    Predavanje za učenike srednjih škola i ostalu zainteresiranu javnost.
    Više zasnajte ovdje.

2. 2. dr. sc. Kristijan Tabak: Kako pametno ulagati?
    ​Predavanje za učenike srednjih škola i ostalu zainteresiranu javnost.
    Više zasnajte ovdje.

Ostale aktivnosti putem spomenute novokreirane web stranice bit će dostupne ovdje – 3.12.2020. u poslijepodnevnim satima.

NOVO: Aktivnosti za različit uzrast su dostupne ovdje:

Aktiv matematike OŠ Zapruđe