PROJEKTNI DAN EKO GRUPE - FLORAART

Cilj sudjelovanja Eko grupe na Floraartu 2019. je osvještavanje javnosti o potrebi recikliranja te prezentiranje radova Eko grupe.

Učenice su izradile reciklirani papir. Prvo se papir usitni, a zatim se dodaju škrob ili ljepilo, pet kapi prehrambene boje, 3 kapi eteričnog ulja i jedan decilitar vode. Pomoću ručnog miksera sadržaj se usitni u lavoru dok se ne dobije homogena smjesa. Smjesa se procijedi kroz najlonsku čarapu zavezanu za vješalica koja predstavlja sito. Procjeđena masa nakon toga se stavlja na masni papir za pečenje i dlanom ravnomjerno rasporedi. Masu se prekrije s masnim papirom za pečenje i kuhinjskom krpom te se ispegla. Papir se osuši kroz nekoliko dana i ukrasi sa sasušenim biljkama.

Osim recikliranog papira, učenice su dijelile letke sa savjetima koji potiču ekološku osviještenost i navike u svakodnevnom životu.

Učenice su izradile prirodnu kozmetiku i prirodna sredstva za čišćenje.

Za izradu prirodnog omekšivača za rublje pomiješa se 100g sode bikarbone, 2dL vode i 800mL alkoholnog octa te se doda 20 kapi eteričnog ulja (koje nije štetno za okoliš) i spreme u predviđenu bocu.

Za izradu prirodnog deterdženta pomiješa se naribani prirodni sapun sa 7 litara vruće vode, dodaju se 2 šlice sode (natrijev karbonat) i 20 kapi eteričnog ulja. Za izradu prirodnog dezodoransa pomiješaju se  4 žlice kokosovog ulja, 4 žlice soda bikarbone i 4 žlice škroba te se doda 5 kapi okusa vanilije za kolače.

Za izradu prirodnog balzama pomiješa se 10 g kokosova ulja, 5 kapi okusa maline za kolače i griju se u vodenoj kupelji te izliju u posudice.

Izrađeni su i manji testeri kako bi se potaklo javnost na njihovo korištenje.

Uz Eko grupu sudjelovala je i Eko grupa nižih razreda koja je predstavila lutke koje se izrađivali učenici te plodovi školskog vrta. Posjećenost je bila dobra i učenice ponosne.