> Projekti  > Erasmus+

Što je Erasmus+ ?

Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te obuhvaća razdoblje od 2014. do 2020. godine. Obuhvaća sve europske i međunarodne programe i inicijative Europske unije u području obrazovanja - opće obrazovanje, visoko obrazovanje, obrazovanje odraslih, osposobljavanja - strukovno obrazovanje i osposobljavanje, mladih i sporta.

Erasmus+ usmjeren je jačanju znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana, kao i unaprjeđivanju obrazovanja, osposobljavanja te rada u području mladih i sporta. Posebno je usmjeren povezivanju obrazovanja, osposobljavanja i sektora mladih s poslovnim sektorom te je otvoren za njihove zajedničke projekte.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja zajedno s Agencijom za mobilnost i programe Europske unije potiče škole na uključivanje u ovakve vrste programa.

Erasmus+ u našoj školi

Naša je škola uključena već dulji niz godina u Erasmus+ program kroz dva međunarodna projekta:

1. European Citizenship - Shaping a Transnational Identity ili Građanin Europe - od nacionalnog do europskog identiteta

• Riječ je o trogodišnjem projektu iz skupine ERASMUS+ KA2 programa Agencije za mobilnost i programe Europske unije – Strateška partnerstva u području obrazovanja i osposobljavanjau koji smo se uključili 2017., a koji traje do 2020. godine.
  • Bazično projekt se bavi procesom globalizacije, migracijskim valovima, vjerski i etnički motiviranim sukobima kao poticajem za promicanje multikulturnog obrazovanja, razvoja ključnih kompetencija učenika i učitelja, s naglaskom na digitalnu i medijsku pismenost, komunikaciju na materinjem i stranom jeziku, promicanje demokratskih vrijednosti, socijalne osjetljivosti i dijaloga te isticanjem različitosti kao bogatstva.
  • Sudionici su škole iz Estonije, Finske, Hrvatske, Mađarske, Njemačke i Španjolske. Zemlja koordinator jest Njemačka.
  • Glavni projektni cilj je da učenici obuhvaćeni projektom razviju svijest o potrebi stvaranja zajedničkog identiteta koji se temelji na razumijevanju, a bez potrebe odustajanja od vlastitog identiteta  ili osporavanja tuđeg.

• Projektni ciljevi realiziraju se kroz niz aktivnosti s učenicima različitog uzrasta te tematske susrete u partnerskim zemljama.

• Aktivnosti i susreti uključuju angažman u četiri osnovna područja – komunikacija i suradnja, interkulturalnost, socijalna osjetljivost i dijalog te medijska i digitalna pismenost.

• Projekt prati osmišljavanje niza aktivnosti, kontinuirana suradnja projektnih timova svih zemalja partnera, opsežno i redovito dokumentiranje, informiranje i izvještavanje svih projektnih aktivnosti na različitim razinama – školskoj, lokalnoj, nacionalnoj i europskoj.

• Više o redovnim projektnim aktivnostima vezanim uz trenutni projekt saznajte ovdje.

• Međunarodna web stranica projekta se nalazi ovdje

2. Inspiring Studies and Future Careers

• OŠ Zapruđe od 2014. - 2017. bila je uključena u projekt pod nazivom „Inspiring studies and future careers“ ili „Poveznica obrazovanja i izbora mog budućeg zanimanja“. Projekt je proglašen iznimno uspješnim od strane EU tijela za evaluaciju projekata.
  • Cilj projekta bio je pomoći učeniku da se što ranije usmjeri na stjecanje kompetencija za izbor svog budućeg zanimanja.
  • Projekt se financirao sredstvima Europske unije, trajao je tri godine te uključivao pet zemalja partnera: Estoniju, Finsku, Španjolsku, Njemačku te Hrvatsku.
  • Sve zemlje partneri tijekom provedbe projekta surađivale su kroz niz zajedničkih aktivnosti.
  • One su uključivale i međusobne susrete te razmjenu djece i učitelja u trajanju od 5 do 7 dana.
  • Učenici naše škole tako su kroz niz aktivnosti imali priliku stjecati znanje, iskustvo i vještine koje će im pomoći u odabiru njihova budućeg zvanja, moći će upoznavati kulturu i jezik zemalja pertnera, razvijati digitalne kompetencije i biti aktivni u praćenju tržišta rada te mogućnosti koje im nudi.
  • Sve rezultate projekta pogledajte na WEB stranici projekta: http://ka2inspiringstudies.wixsite.com/erasmus/inspiring-studies

Europske škole - partneri

Želite li saznati više o našim partnerskim školama, odaberite: