Iz povijesti škole

24. lipnja 1965. godine Skupština općne Remetinec donijela je Rješenje o osnivanju Osnovne škole Zapruđe sa sjedištem u Zapruđu. Prva sjednica Nastavničkog vijeća održana je 24. kolovoza 1965. godine u prostorijama Osnovne škole Trnsko (tada Krešo Rakić), jer zgrada škole u Zapruđu još nije bila dovršena.

Nastava se održavala u školi Trnsko i po stambenim objektima. Viši razredi polazili su školu u Jakuševcu. Prijevoz učenika i nastvnog osoblja obavljao se autobusom iz Trnskog do Jakuševca, a usput su se prevozili i učenici iz Zapruđa i Hrelića.

Dužnost direktora do imenovanja obavljao je g. Dušan Kos, učitelj. Nastavni kadar osiguran je putem natječaja. Za razrednu nastavu primljene su učitelijce: Dobrila Palaversić, Marija Orešćanin, Olga Piacun i Evica Drezga. Za predmetnu nastavu primljeni su: Milka Putrić – nastavnik hrvatskog jezika, Dinka Butorac – profesor engleskog i ruskog jezika, Hedviga Iljadica – profesor povijesti, Šemsa Tartaro – profesor geografije, Barbara Friščić – nastavnik biologije i kemije, Vjekoslava Matovina – nastavnik matematike i fizike, Štefanija Majetić – nastavnik tjelesnog odgoja i Ljudevit Adamek – nastavnik glazbenog odgoja. Za područna odjeljenja primljeni su učitelji: Nevenka Lukić za prvi i drugi razred, a za treći i četvrti Mato Lukić. Voditeljica turnusa nižih razreda bila je učiteljica Dobrila Palaversić, a starijih razreda Vjekoslava Matovina. Za tajnika škole izabran je Drago Pavuk. 1. rujna 1955. godine otvorila su se vrata nove školske uzgrade u Zapruđu, a službeno je otvorenje bilo 26.

11. 1966. u 10 sati. U sastavu OŠ Zapruđe bila su područna odjeljenja iz Jakuševca, a dolazili su k nama i učenici iz Sopota i Utrina. Školske godine 1969./70. uvodi se treća smjena zbog velikog broja učenika, a tijekom 1970./71. učenici iz Utrina odvajaju se u zasebnu ustanovu, Osnovnu školu Mladost. Do njezine izgradnje, nastava se za njih i dalje održavala u našoj zgradi. Broj učenika raste iz godine u godinu, sve do 1975./76., kada je školu pohađalo 1342 učenika smještenih u 45 odjela (24 niža i 21 viši). Od tada broj kontinuirano opada.

1985./86. imamo 1041 učenika u 32 odjela, a ove školske godine samo 484 učenika u 23 razredna odjela. Važno je napomenuti da školske godine 1980./81. dolaze prvi učenici iz novoizgrađenog naselja Središća (124 učenika). Broj učenika iz Središća oscilira tako da je najveći broj bio 1984./85., kada je našu školu pohađalo 384 učenika iz Središća, a danas ih ima 113.

Značajno je istaknuti da se od školske godine 1967./68. uz razredne i predmetne učitelje uvodi i radno mjesto pedagoga škole, koji je na samom početku uvošenja bio i zamjenik direktora. Kao istaknuti odgojno-obrazovni djelatnik i voditelj Pedagoškog savjeta, izabrana je Vjekoslava Matovina, nastavnica matematike i fizike. Njezinim odlaskom na dužnost direktora u OŠ Travno 1. listopada 1977., na radno mjesto pedagoga dolazi Marica Kljaković, profesor hrvatskoga jezika i pedagogije, nakon koje do danas na tome mjestu radi Izeta Colarić, prof. hrvatskoga jezika i pedagogije.

Samo tri godine kasnije, u želji da se pomogne u odgoju djece s teškoćama u razvoju, uz pedagoga se uvode i tri defektologa – logopeda: prof. Ljubica Smiljanić, Sanja Avdagić i profesor Darko Katenski, kojeg kasnije zamjenjuje prof. Ljiljana Šiljak. Navedeni defektolozi svoje radne zadatke ostvaruju i u ostalim školama Novoga Zagreba, a u našoj školi poslove logopeda – defektologa sve do odlaska u mirovinu 2009. obavljala je Ljubica Smiljanić. Sada je na tom mjestu Mihaela Mihetec, prof. defektolog – logoped. 1985. godine na radno mjesto knjižničara prvi put dolazi stručna suradnica – knjižničarka Dijana Čupić, koja je i danas na tom radnom mjestu. Do tada su na radnom mjestu knjižničara radili profesori hrvatskoga jezika.

TJEDAN: crveni

Razredi koji su u školi UJUTRO:

1., 2., 3., 4.bc, 6., 7. i 8.

(12.11.2018. - 16.11.2018.)

pogledajte ovdje

ili detaljnije ovdje.

VAŽNO!

NOVA ORGANIZACIJA RADA U ŠK. GOD. 2018./19.

Više saznajte na poveznici

« Studeni 2018 »