O FILMSKOJ SKUPINI

Filmska je skupina u našoj školi tek počela sa svojim radom. Postojimo tek drugu školsku godinu, no radimo kao da smo u tome poslu već dugo. U ovoj se skupini  okupilo desetak učenika i učenica naše škole koji filmove ne vole samo gledati, već ih žele i vole i raditi.

Okušali smo se do sada u igranome filmu, u novinskoj reportaži, a sada smo u poslu izrade našega prvoga animiranoga filma.

Do sada smo snimili sljedeće filmske minijature:

1. novinsku reportažu o KUD-u Škole, kojom smo upotpunjavali Božićni koncert u školskoj godini 2011./12.
  2. igrani film Vrijeme je za bajku, koji je sudjelovao na Državnoj smotri dječjega filmskoga stvaralaštva
  3. spot OŠ Zapruđe, kojim se naša škola predstavlja drugim školama i suradnicima
  4. igrani film Neobičan sat povijesti

Učenici filmske skupine posjećuju kino, gostovali su u Zadru na četverodnevnom festivalu dječjega filma, a nedavno smo posjetili i snimanje igranoga filma Zrinka Ogreste „Projekcije“.

Kako je filmska grupa prisustvovala PRAVOM snimanju filma

voditeljica grupe, Anabela Crnković: Vrlo sam se ugodno iznenadila kada je naša filmska grupa dobila poziv ekipe igranoga filma Zrinka Ogreste „Projekcije“ da prisustvuje procesu snimanja. Nikada ranije nismo vidjeli uživo što se sve događa IZA kamere na pravome filmskome setu. Doduše, mi smo snimili nekoliko naših filmova u kojima smo svi radili sve. I bili snimatelji i redatelji i glumci i scenografi. No, sada smo se uvjerili koliko mnogo ljudi zaista radi na jednome filmskome ostvarenju.

Kako su učenici doživjeli naš posjet, neka sami kažu:

Marta Agičić, 8.a: Danas sam s filmskom grupom i razrednicom u ranim jutarnjim satima krenula na snimanje filma. Krenuli smo tramvajem, oko pola 7 ujutro. Snimanje se održavalo u kulturnom domu Maksimir. Kad smo pronašli mjesto snimanja, predstavio nam se jedan čovjek kao organizator snimanja. Pokazao nam je dispoziciju te ispričao sve vezano uz nju. Naime, svatko na setu ima svoje obaveze i svoje radno vrijeme. Dispoziciju sastavlja pomoćnik redatelja koji se brine za red na setu. Organizator nas je također proveo kroz cijeli studio. Pokazao nam je gdje se glumici pripremaju, šminkaju, oblače i ponavljaju tekst. Vidjeli smo da ima puno poslova na setu za koje nismo znali. Vidjeli smo sobu za šminkanje i garderobu. Zatim su nam snimatelji i njegovi pomoćnici objašnjavali svoj posao. Mislim da je posao snimatelja težak i odgovoran. Sav materijal koji je snimljen moraju pažljivo pregledati i presnimiti na više kopija.
Na setu smo upoznali scenografkinju i naučili nešto o postavljanju scene. Vidjeli smo pomoćnika redatelja i samog redatelja. Kamerman nam je pokazao kameru kojom se snimaju svi kadrovi ovog filma.
Ubrzo su došli glumci i započela je proba. Glumci su čitali tekst bez puno emocija, što me jako začudilo. Kasnije nam je naš vodič rekao da je to tako samo na probi. Kad je pravo snimanje, više se užive i glume. Neki glumci bili su mi poznati iz televizijskih serija i nekih filmova. No, i to je završilo, a nas su ‘istjerali’ sa seta. Još smo malo porazgovarali sa svojim ‘vodičem’ kroz studio pa se uputili u Mc Donald’s. Tamo smo pojeli sendviče i krenuli tramvajem kući.
Meni se na setu jako svidjelo, voljela bih češće posjećivati takva mjesta i upoznavati različita zanimanja. Prije sam htjela biti slavna glumica, ali više nisam tako sigurna u to. Morala bih dva puta razmisliti prije nego prihvatim neku ulogu. U studiju mi se najviše svidjela garderoba i kamere.

Matej Sučić, 8.a: Jutros sam se sa svojom filmskom grupom uputio u stjecanje novih glumačkih iskustava. Posjetili smo pravi filmski set. Bilo je vrlo zanimljivo vidjeti kako zapravo nastaju remek djela koja gledamo u kinima ili na televiziji. Upoznali smo se sa svim bitnim dijelovima za snimanje i stvaranje filma ali, što je možda i najvažnije, upoznali smo i mnoge poznate i u struci priznate glumce poput Ksenije Pajić, Ksenije Marinković i Bojana Navojeca, čije uloge i inače volim gledati. Potpuno je novi osjećaj biti iza kamere i promatrati scenografiju, pripreme glumaca, šminkanja, nego vidjeti to isto na velikom platnu u konačnoj i montiranoj verziji. Prelazi se iz nesavršenosti u savršenost pokreta, izgleda i izgovorenog teksta.

Paula Filipec, 6.b: Filmska grupa naše škole 30.01. posjetila je snimanje filma Projekcija. Tamo su se upoznali s radom na filmu, saznali što radi pomoćnik redatelja, scenograf, kostimograf, glumci. Prisustvovali smo i probi filma te se tako nakratko upoznali s radnjom cijeloga filma. Saznali smo kako se film stavlja na kompjuter. Koliko otprilike vremena treba da bi se završio jedan film. Neki su se radnici posavjetovali s nama i ispričali što oni rade.

Ja mislim da je odlazak na snimanje filma bio jako zabavan i poučan, da smo naučili i vidjeli nešto što ne možemo svaki dan.

Marta Keča, 8.a: Dana 29.01.2013. filmska grupa OŠ Zapruđe bila je pozvana na set filma Zrinka Ogreste „Projekcije“. Tamo su nam pokazali razne stvari koje se događaju iz kamera. Saznali smo da postoje različiti ljudi iza kamera koji se brinu o svakoj sitnici; od odjeće sve do scenografije na kojoj se gleda svaki centimetar. Prvo smo vidjeli gdje se glumce šminka. Bilo je puno različitih kistova, šminke i općenito različitih pomagala da šminka bude što realnija. Nakon toga smo otišli na set  gdje se cijela radnja filma zapravo događa. Pokazali su nam kako se pohranjuje snimljeni materijal koje se kasnije šalje u montažu i kako se snima profesionalnom kamerom. Vidjeli smo i profesionalnu opremu koja se koristi za snimanje. Nakon toga smo promatrali glumce koji su vježbali svoj tekst. Poslije svega toga mogli smo pitati sve što nas je zanimalo i naučili još ponešto. Bilo je jako zabavno i poučno. Svi smo se zabavili i mislim da smo i svi ponešto naučili. Vjerujem da ćemo barem dio tog znanja iskoristi u daljnjem snimanju filmova.

Upisi u srednju šk.

KNJIŽNICA