2018-04-24 09:00:15

EUROPEAN CITIZENSHIP – SHAPING TRANSNATIONAL IDENTITY, ERASMUS+ PROJEKT

U ovoj školskoj godini, 2017./2018., u našoj je školi  započet  novi projekt iz programa Erasmus+, Agencije za mobilnost i programe Europske unije.

Projekt pod imenom European Citizenship – shaping transnational identity  trogodišnji je projekt koji provodimo u suradnji s još pet europskih zemalja – Estonijom, Finskom, Mađarskom, Njemačkom i Španjolskom.

Projekt se bavi procesom globalizacije, migracijskim valovima, vjerski i etnički motiviranim sukobima kao poticajem za promicanje multikulturalnog obrazovanja, razvoja ključnih kompetencija učenika i učitelja, s naglaskom na digitalnu i medijsku pismenost, komunikaciju na materinjem i stranom jeziku, promicanje demokratskih vrijednosti, socijalne osjetljivosti i dijaloga te isticanjem različitosti kao bogatstva. 

U sklopu planiranih projektnih aktivnosti, u nedjelju 22. travnja 2018. u ranim jutarnjim satima, četvero naših učenika - Leona Bojadžija, Bartol Crnjak, Karlo Ostojić i Sara Radočaj  otputovali su na sedmodnevnu razmjenu učenika u španjolsku pokrajinu Murciju. U pratnji školske pedagoginje, Izete Colarić te prof. matematike i fizike Milane Arbutina boravit će tamo tjedan dana.

Osim za upoznavanje kulture i običaja te života drugih učenika, prilika je to za razmjenu znanja i iskustava sudionika svih zemalja partnera. Učenici će imati priliku upoznati španjolski školski sustav kroz sudjelovanje na nastavi, sudjelovati u različitim učeničkim izlaganjima i diskusijama te radionicama na temu življenja demokracije u školi, zemlji te Europskoj uniji. Jednako tako posjetit će i različite institucije koje svojim djelovanjem dotiču teme samog projekta.

 

 

Osnovni cilj projekta je da učenici obuhvaćeni projektom razviju svijest o potrebi stvaranja zajedničkog identiteta koji se temelji na razumijevanju, a bez potrebe odustajanja od vlastitog identiteta ili osporavanja tuđeg.

Osim kroz mobilnosti učenika i učitelja, projektni ciljevi se ostvaruju kroz tjedne susrete učenika u školi. Veći broj učenika različitih dobnih skupina uključen je u projekt. Oni kroz raznolik sadržaj, zadatke i terensku nastavu saznaju više, kako o pojedinim zemljama, tako i o temama samog projekta. Posebna vrijednost ovakvih aktivnosti je međuvršnjačka suradnja, timski rad, prezentacijske aktivnosti i dr.

Našim putnicima želimo ugodan boravak i sretan povratak uz želju da se u svoju zemlju vrate obogaćeni novim iskustvima i sklopljenim brojnim novim prijateljstvima!  

 


Osnovna škola Zapruđe Zagreb