preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zapruđe Zagreb

Saznajemo

Dan broja π

Autor: Mirela Puškarić, 14. 3. 2021.

DAN BROJA PI (π dan)

 

 


Dan koji  se u matematičkom svijetu slavi svakog 14. ožujka, jer ako pišemo datum u obliku - mjesec.datum - tada je to najjednostavnija aproksimacija (približna vrijednost) broja π koji iznosi: 3.14.

Trenutak u toku Pi dana koji je posebno značajan je u 1 sat i 59 minuta (ili ujutro ili popodne) jer tada broj izgleda ovako: 3.14 1 59 što je približno broju Pi u 5 znamenki.

Igrajući se brojkama dolazimo do najboljeg dana koji objašnjava broj Pi, a to je ožujak 14., 1592.g. u 6 sati i 53 minute i 59 sekundi (3,14159265359...), odnosno to bi mogao biti i jedan dan u budućnosti koji glasi: 3141.g. mjesec svibanj, dan 9. 2 sata 6 minuta 53 sekunde 59 stotinki sekunde. 

 

 

ODAKLE DOLAZI I GDJE NAM SLUŽI BROJ PI?


PI je vjerojatno najpoznatiji broj u povijesti čovječanstva. Poznat je još od antičkih vremena i svojim je svojstvima često bio uzrokom različitih interpretacija - čak su mu se pridavala i magična svojstva.
Broj PI se uobičajeno piše kao 3.14, no u stvarnosti on ima beskonačan broj decimalnih mjesta.
 


Broj PI nazivamo transcendentnim. Osim broja PI i broj e je transcendentan (e=2,71828…). Najjednostavnije je za broj PI reći da je to broj koji nam daje omjer opsega kružnice i njezinog promjera.

Tijekom povijesti je bilo mnogo pokušaja da se broj PI proračuna na što više decimala - a evo i broja PI proračunatog na 30-ak decimala:  3.14159265358979323846264338327

 Kao što je i vidljivo, u slijedu decimala broja PI ne uočava se nikakva pravilnost - barem do sada nije zabilježena. Čini se kako se brojevi nižu bez ikakvog reda i ustroja.

 

PI KROZ POVIJEST


Godine 1991.. braća Čudnovsky su u New Yorku uz upotrebu svojeg računala M-ZERO izračunali broj PI na dvije milijarde dvjesto šezdeset milijuna tristo dvadeset jednu tisuću tristo šezdeset tri - ili numerički prikazano: 2 260 321 363. Braća su zaustavila daljnje računanje decimala tog ljeta.



Kroz povijest je broj PI imao različita imena - i svi su oni bili u nekom simboličkom, apstraktnom obliku. To je i logično ako uzmemo u obzir da se broj PI ne može prikazati kao 'normalan' broj.

Već spomenutu transcendentnost broja PI je prvi dokazao njemački matematičar, Ferdinand Lindemann. Bilo je to godine 1882. Inače, za neki broj kažemo da je transcendentan ako ne može biti izražen kao konačan red ili kao rezultat numeričkih ili algebarskih operacija.



U ljudsku je povijest PI ušao u starom Egiptu. Najraniji zapisi broja PI su pronađeni na svicima papirusa koji su nastali oko 1650. godine prije nove ere. Taj se svitak pripisuje čovjeku imenom Ahmes. Sam se svitak sastoji od mnogo matematičkih problema, a između ostalog se daje i grubi opis omjera kružnice i promjera u vidu broja PI.

Negdje oko 200. godine prije nove ere, Arhimed je našao da je vrijednost PI dana s oko 3.14. Naravno, kako Grci nisu poznavali decimale, Arhimed je svoj rezultat za PI prikazao u obliku razlomka.

 

LUDOLFOV BROJ


Od tog vremena, pa sve do 17-og stoljeća, o broju PI se nije mnogo pisalo. U to se vrijeme PI zvao i Ludolfov broj - po njemačkom matematičaru imenom Ludolph van Ceulen. Današnji poznati simbol (na slici) u vidu grčkog slova PI je prvi uporabio William Jones, matematičar iz Welsa koji je to uporabio 1706. godine



 

PI DANAS


Danas znamo da se PI nalazi posvuda oko nas - u diskovima Sunca i planeta. Dvostruka zavojnica DNA slijedi broj PI, naša zjenica oka… Primjera je mnogo. Broj PI se javlja posvuda - od umjetnosti, boja i glazbe do najnovijih otkrića. Čak i u novoj teoriji superstruna. Od najsitnijih konstituanata materije do čitavih grozdova galaksija - PI je tu negdje.

 

Jednom godišnje ljudi s ovim neobičnim hobijem nalaze se 14. ožujka u Massachussetsu kako bi si čestitali "Dan Pi" te raspravljali, recitirali, jeli pite i nosili nakit s tematikom broja broja Pi koji je njihova strast.

Ako ih upitate zašto, odgovorit će vam da je to zbog ljepote broja koji naoko traje beskonačno i nema primjetni uzorak ili zbog gimnastike za mozak kada pamte i uče taj broj napamet. Jedan od zaljubljenika bez prestanka je recitirao pi na 100.000 decimala i za to mu je trebalo 16 sati, dok je drugom trebalo dvije godine da nauči 12.000 znamenki.

 

Zaljubljenici u ovaj mistični broj čak su pisali i pjesme u kojima slave ljepotu broja, a dužina svake riječi u pjesmi odgovara decimalama 3,14. Računala su izračunala Pi na više od trilijun decimala, pokušavajući otkriti misterij broja koji još uvijek fascinira matematičare.

Napomena: preuzeto s Interneta

KAKO TI MOŽEŠ OBILJEŽITI PI DAN?


 

Saznaj gdje se u broju Pi nalazi tvoj datum rođenja


Unesi datum i pogledaj! Ovdje.

 

Pi Umjetnost


Još jedan zabavan način učenja o Pi je stvaranje neke Pi umjetnosti. 

Npr. obojati sljedeće crteže ili nacrtati nešto slično.

 




 

Umjetnička rešetka Pi


Kako bi proslavio beskonačnost pi, TinkerLab je imao ideju stvoriti ovaj umjetnički projekt u kojem morate odabrati tri boje, potrošiti 14 minuta i obojiti 15 kutija. Gdje je beskonačnost na ovome? Bezbroj je načina za popunjavanje rešetke!
 

 

Pi City Skyline


Projekt Pi City Skyline sjajan je način da naučite prve znamenke broja Pi

Ideja koja stoji iza toga je jednostavna. Svaka zgrada u ovom gradskom krajoliku predstavlja nekoliko Pi znamenki. Možete stvoriti šareni grad dodijelivši različitu boju za svaki broj ili zadržati sve zgrade u crno i obojati šareno nebo iza sebe.

 

Pi majice


Ako volite matematiku, zašto ne biste stvorili nešto što možete i nositi? Zabavan projekt za tinejdžere, pa čak i odrasle - Izradi Pi majicu. Možete odabrati neke šarene tkanine i sašiti slovo π na nju ili pomoću šablone π naslikati broj Pi!

 

Pi narukvica i ogrlica


Pi narukvicu (ili ogrlicu) možete izraditi na sljedeća dva načina: ili kako je prikazano u nastavku (broj zrnaca jednak je vrijednosti znamenke) ili svakoj znamenci dodijelite drugu boju kuglica . Na primjer, bijelu možete dodijeliti 0, plavu 1 i tako dalje. Ako nemate dostupnih kuglica, to možete učiniti i bojanjem tjestenine i upotrebom kao kuglice.

 

Pi ukrasi


Zašto ne biste ukrasili učionicu ili dječju sobu kako biste proslavili dan?

Možete stvoriti nekoliko pi pita s Playdoughom , ukrasiti tanjur ili zdjelu tako što ćete obojati pi znamenke oko ruba.

 

 

 

Pi Igre


Još jedan cool način da naučite o piju i zabavite se igrajući neke Pi igre! Zabavni projekt za mlađu djecu je špijunska igra u kojoj je potrebno tražiti i prepoznati simbol π među ostalim matematičkim simbolima. Osim što je zabavna, ova igra također poboljšava razumijevanje i fokus.

Za stariju djecu i odrasle igra pi karata savršen je obiteljski događaj! Cilj igre je biti prvi igrač koji će odigrati sve karte u ruci. Da biste odigrali kartu, trebate imati sljedeću Pi-znamenku u ruci ili ćete izgubiti svoj red.

 

Pročitajte Pi Stripove


Možete pročitati neke stripove vezane uz pi. Ili čak strip izraditi sami!
 

 

Pecite pite


Igre riječi su očite jer su Pi i pita homofoni na engleskom jeziku. Da biste proslavili taj dan, možete s djecom ispeći nekoliko mini pita od jabuka ili čak napraviti korak dalje i oblikovati ili ukrasiti svoju pitu prema Pi znamenkama.

 

 

Izgradite Lego strukture


Ako se ne želite zamarati pečenjem ili slikanjem, a pogotovo ako ste ljubitelj Lego kocki, možete stvoriti neke zabavne strukture s pi-temama s Lego kockicama, poput oblikovanja slova π ili pita. 

 

 

Čitajte ili gledajte Pi ili matematičke priče


Mensa za djecu prikupila je popis zabavnih aktivnosti za Dan Pi, a uključuje, naravno, čitanje neke Pi literature, poput knjige "Sir Cumference and the Dragon of Pi" autorice Cindy Neuschwander ili gledanje filmova i TV-a vezanih uz pi ili matematiku. emisije, poput "Donald u zemlji matematike".

 

Saznajte povijesne činjenice o Pi


Zabavna - kratke igre vezane uz  činjenice o Pi ili matematici općenito.

 




OŠZ

OŠ Zapruđe

 



TJEDAN:PLAVI

25.3.2024.- 27.3.2024.



pogledajte - OVDJE


RASPORED
ZVONA


 

0. SAT  7:15   -    8:00
1. SAT  8:00   -   8:45
UŽINA  8:45   -   9:00
2. SAT  9:00   -  9:45
UŽINA  9:45   -  10:00
3. SAT  10:00   -  10:45
4. SAT  10:50   -  11:35
5.SAT  11:40   -  12:25
6. SAT  12:30   -  13:15
RUČAK  13:15   -  13:30
7.SAT  13:30   - 14:15
8. SAT  14:20   -   15:05
9. SAT  15:10   -   15:55
10. SAT  16:00   - 16: 45
11. SAT  16:50   -  17:35

  pogledajte ovdje


RADNO VRIJEME ŠKOLE



OSNOVNA ŠKOLA ZAPRUĐE

naše posebnosti
 

KLIKNI  NA ILUSTRACIJU

ZA UVEĆANI PRIKAZ.


 

 
 
 
 
Natjecanje SUDOKU 2023.
Raspored ulaska U ŠKOLU

ZA UVEĆANI PRIKAZ
KLIKNI  NA ILUSTRACIJU

ŠK.GOD 23./24.


4.9.2023.


 

 

Koliko je sati?


   

ŠKOLSKI PANO

🟥🟨🟩🟪🟥🟨🟩🟪🟥🟨


ZAVIRITE U NAŠ
ŠKOLSKI PANO
kliknite OVDJE

CMS za škole logo
Osnovna škola Zapruđe Zagreb / Meštrovićev trg 8a, HR-10000 Zagreb / os-zaprudje-zg.skole.hr / ured@os-zaprudje-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju