Školska svakodnevica

Naš Dan škole

Autor: Mirela Puškarić, 19. 5. 2022.

5. svibnja 2022.

INA – Mali novinari - reporteri

Dana 5. svibnja tradicionalno  smo proslavili Dan škole raznim aktivnostima.

Dan je započeo je štafetnim i ekipnim  igrama na sportskim terenima. Štafetne igre nižih razreda započele su u 9 sati. Pola travnatog terena zauzeli su 1.i 2 .razredi, a drugu polovicu 3. i 4. razredi.

Najzabavniji dio bio je kada su se učenici 4. razreda takmičili u skakanju u vreći. Bilo je tu puno smijeha i  veselja.

U 9. 30 održana je nogometna utakmica četvrtih razreda.

Oko 10.00 sati ostavili  smo sportske terene i zaputile se u matematičku učionicu gdje se održavala poučna  radionica o broju Pi.

U holu škole održavala se radionica glagoljice koja je bila osobito zanimljiva. Učenice viših razreda pričale su nam o povijesti i nastanku glagoljice. Poučile su nas kako da napišem o svoje ime na glagoljici. Bilo je izuzetno zabavno.

Istovremeno na vanjskom igralištu održane su igre graničara između drugih i četvrtih razreda.

Vrhunac toga dana bilo je predavanje profesora geografije Dejana Nemčića iz Osnovne škole Ivo Andrić. Predavanje je započelo u 11 h i naš hol bio je pun znatiželjnih učenika od 1. do 5 razreda.

Profesor Nemčić pokrenuo je humanitarni projekt  „Afrika – možemo zajedno !“

Bio je nekoliko puta u Africi te nam prenio svoje doživljaje. Tako nam je prepričao o siromaštvu koje vlada u Africi te na koji način pomaže obiteljima i djeci Afrike svojim humanitarnim radom. Tijekom nekoliko godina svoga rada profesor i suradnici koji su okupljeni oko ovog himanitarnog projekta uspjeli su spasiti 10. 000 djece od bolesti. Glavna opasnost je malarija , opasna bolest koju prenose komarci, a čiji lijek košta ravno 5 kuna. Dječji i svaki drugi život u Africi vrijedan je doslovno tih 5 kuna!

Unatoč svim nedaćama i teškim uvjetima života djeca u Africi su uvijek nasmijana i vesela. Cijene ono malo što imaju i vesele se malim stvarima. Profesor je uspoređivao naš život i naše navike….imamo puno toga, i previše, a opet smo često nezadovoljni. Trebamo se odmaknuti od materijaln ih stvari i više cijeniti život, a kada na to zaboravimo dovoljno je prisjetiti se naših prijatelja u dalkeoj Africi koji žive u neljudskim uvjetima, a opet im osmjeh ne silazi s lica.

Profesor Nemčič pozvao nas je da se priključimo velikoj humanitarnoj akciji, doniramo 5 kn, prikupimo školski pribor i napišemo pismo koje će profesor odnijeti i pročitati kada idući put posjeti Afriku !

Ovo zanimljivo predavanje završilo je uz zvuke bubnjeva koje je profesor donio iz Afrike i zajedničkom fotografijom uz glasan povik – HAKUNA MATATA !

Događaje su popratile učenice 4.a OŠ Zapruđe koje su uključene u program izvannastavne aktivnosti Mali novinari :

• Lucija Palijan
  • Kiara Čeh – Ujdur
  • Dora Pintar – Krajačić
  • Melani Radošević
  • Ana Gajski
  • Eva Sabolović

Dio vrijedne novinarske ekipe, 4.a razreda.

Pripremila i poslala, učiteljica Sandra Širola

22.4.2024.- 28.4.2024.