Školska svakodnevica

DOBRE NAVIKE...

Autor: Mirela Puškarić, 28. 8. 2020.

Poštovani roditelji/staratelji,

iako se nalazimo u vrlo stresnom periodu punom nepoznanica i strahova, željeli bismo vas ohrabriti i informirati o svemu onom što je bitno kako bismo novu školsku godinu dočekali što mirniji.

Za početak,  želimo da znate da smo poduzeli sve propisane mjere kako bismo našu školu učinili sigurnim mjestom za boravak vaše djece čija nam je dobrobit važna. Kako bismo je i održali takvom potrebno je da svi budemo odgovorni i pridržavamo se uputa.

Vrlo je važno da djeca koja su zdrava redovito idu u školu. Škola je obavezna i dužna su je pohađati sva djeca, osim one koja imaju simptome bolesti, izrečenu mjeru samoizolacije ili dijagnozu bolesti. Kako biste umanjili svoju brigu, naučite ih dobrim navikama pranja ruku i respiratornoj higijeni u školi i drugdje (često pranje ruku, kašljanje ili kihanje u lakat ili maramicu i zatim bacanje maramice u koš za otpad, izbjegavanje doticanja očiju, usta ili nosa).

Nadalje, škola je izravno uključena u socijalizaciju djece jer je mjesto na kojem, uz roditeljski dom, provode najviše vremena, a socijalizacija je bitan segment psihičkog zdravlja. Nedostatak međuljudske komunikacije može utjecati na pojavu socijalne anksioznosti.

Djeca ulaze u novu sredinu i trude se prilagoditi. Vježbaju prihvaćanje različitosti i razvijaju socio-emocionalne kompetencije (stvaranja i održavanja odnosa, komunikacije i suosjećanja s drugima (vršnjacima i odraslima), samoregulaciju, svjesnost o sebi, svojim emocijama i potrebama). Također uče rješavati probleme, vježbaju razumijevanje neverbalne komunikacije i socijalnog konteksta te razvijaju samostalnost i odgovornost (odlazak u školu, pripremanje materijala potrebnog za rad, pisanje domaće zadaće, vještina organiziranja i upravljanja vremenom...). U svom razrednom odjeljenju uče funkcionirati u grupi, poštivati pravila i različitosti, razvijaju grupnu koheziju i osjećaja pripadanja razredu.

Poznato školsko okruženje daje im strukturu i predvidivost koje su iznimno važne u trenutnoj situaciji u kojoj možda osjećaju strah, brigu, bespomoćnost ili gubitak kontrole.

Posebno želimo naglasiti da vaše sudjelovanje u aktivnostima škole i dobra suradnja s učiteljima pozitivno utječu na učenike i njihovo školsko postignuće te motivirajuće djeluje i na učitelje i na učenike. Budite primjer svojoj djeci, o školi govorite u pozitivnom kontekstu, nemojte širiti strah jer vaš stav izrazito utječe na njihov doživljaj škole, autoriteta i obaveza. Ohrabrite ih, pružite podršku te im omogućite vrijeme za igru i opuštanje.

Molimo vas da pratite mrežnu stranicu škole gdje će biti objavljene sve točne upute i informacije o organizaciji rada.

Za kraj vam se zahvaljujemo na razumijevanju i budućoj suradnji za koju vjerujemo da će, kao i do sada,  biti uspješna.

U Zagrebu  31.8.2020. g.